Zadbaj o swoje zwierzęta domowe i podwórkowe

Odsłony: 3

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 21.08.1997r. o ochronie zwierząt, każdy kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

W zimie nie zapominajmy więc o naszych czworonożnych pupilach, którym również jest zimno w mroźne dni. Dawajmy też zwierzętom trochę więcej pokarmu, gdyż zapotrzebowanie kaloryczne w zimne dni jest większe niż latem.

Musimy pamiętać, że nasz pies i ten podwórkowy i ten, którego trzymamyw mieszkaniu narażony jest na różne uboczne skutki mrozów.

Jeśli pies ma zachować zdrowie, musi chodzić na długie aktywne spacery, jednak unikajmy miejsc posypanych solą, ponieważ nasz pupil może pokaleczyć sobie łapy.

Pamiętajmy, że zimą na dworze nie należy długo przetrzymywać psa w bezruchu.

Dostarczajmy psu witaminy A (jest np. w marchwi czy tłustych serach) i B6 (jest, np. w produktach zbożowych, rybach, mięsie, jajach, ziemniakach, kapuście czy marchwi) wzmacniają one pazury i opuszki naszych pupili, które podczas mrozów są szczególnie narażone na urazy.

Wzbogacajmy dietę naszego czworonoga w witaminę H (jest np. w wątrobie, grzybach, kalafiorze czy w mleku), gdyż wpływa ona korzystnie na gęstość sierści.

W diecie szczeniąt nie może zabraknąć witaminy D, latem dostarczana jest przez promienie słońca, zimą zaś naturalny niedobór należy rekompensować podając specjalne preparaty.

Psom podwórkowym należy serwować jedzenie zawierające zwiększoną ilość tłuszczu.

W okresie silnych mrozów psom podwórkowym dodatkowo wykładamy budę słomą lub styropianem który zabezpieczy psa przed przemarznięciem.

Należy pamiętać o tym, ze pies umieszczony w kojcu też potrzebuje dodatkowej dawki ruchu.

Najlepiej nie pozostawiać wody w misce, gdyż na dworze szybko zamarza, a dostarczać ją kilka razy dziennie po to, by spragniony pies mógł się napić.