Odsłony: 6
W niedzielę, 18 czerwca odbył się festyn rodzinny w ramach projektu „Wiewiórka i ja świadomość swą ma”, który został sfinansowany ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie przeciwdziałania przyczynom przestępczości dla jednostek sektora finansów publicznych na 2023 rok.
Przedmiotem projektu był zakup wyposażenia dla KGW oraz zorganizowanie przedsięwzięcia informacyjno – edukacyjnego ukierunkowanego na przeciwdziałanie przyczynom przestępczości.
Do projektu zaprosiliśmy KGW, które są zarejestrowane w ARiMR tj. Bysław „Borowiacka Kraina”, Bysławek, Klonowo, Lubiewo „Lubiewianki”, Lubiewice, Trutnowo, Płazowo „Wesołe Babki”.
Gmina Lubiewo na zrealizowanie zadania pozyskała 20 000,00zł, za które zakupiono 3 namioty, 8 zestawów ławo stołów, maszynę do robienia waty cukrowej, nagrody oraz artykuły spożywcze.
Festyn, zorganizowany na terenie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bysławiu obfitował w różnego rodzaju atrakcje. Oczywiście, główną rolę odgrywały nasze Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały słodkie pyszności, wielką atrakcją była darmowa wata cukrowa, do której kolejka nigdy się nie kończyła.
Trzy koła zorganizowały konkursy dla wszystkich uczestników, i tych małych i tych dużych. Wszyscy, którzy prawidłowo odpowiedzieli na konkursowe pytania oraz zaliczyli przygotowane zadania otrzymali nagrody.
Przygotowane konkursy to:
1. Bilet do bezpiecznego życia – odwiedzenie stoiska KGW, rzut do kosza, przejście toru przeszkód, jazda na rowerze po miasteczku ruchu drogowego z uwzględnieniem zasad poruszania się na drodze, jazda raiderami, odwiedzenie punktu pierwszej pomocy i próba sił na fantomie.
2. Znaki drogowe znam, narysuję je sam – uczestnik losował karteczkę z opisem znaku drogowego i musiał go narysować.
3. Mama, tata i ja podstawowe zasady bezpieczeństwa zna – uczestnik losował pytanie i spośród trzech zaproponowanych odpowiedzi musiał wskazać prawidłową.
Imprezę odwiedzili również:
– policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tucholi, którzy przede wszystkim znakowali rowery, ale również służyli dobrą radą,
– panie z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tucholi,
– panie z Lokalnego Punktu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem w Tucholi prowadzonego przez terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Inowrocławiu, którego działalność również jest finansowana z Funduszu Sprawiedliwości.
– druhowie z OSP Bysław,
– młodzież z grupy ratowniczej działającej przy Szkole Podstawowej w Bysławiu.
Nasze niezawodne wiewiórki nie tylko umilały czas uczestnikom festynu, pozowały do zdjęć, ale również rozdawały ulotki m.in. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz kamizelki odblaskowe.
Podczas imprezy prowadzona była również zbiórka do puszki na zakup protezy dla p. Jarka Kani. Darczyńcom składamy serdeczne podziękowania, jak również wszystkim, którzy pomagali nam przy zorganizowaniu festynu, a w szczególności pracownikom Zakładu Komunalnego w Lubiewie z siedzibą w Bysławiu, dyrektorowi, woźnym i młodzieży pod kierunkiem p. Weroniki Słupińskiej i Aleksandry Pik ze Szkoły Podstawowej w Bysławiu, pracownikom Urzędu Gminy w Lubiewie oraz wszystkim, którzy wzbogacili i uświetnili swoją obecnością to niedzielne popołudnie.