Odsłony: 2
Zachęcamy do uczestnictwa w najbliższych szkoleniach przygotowanych przez TSAS:
1 grudnia 2020 (10-13) – JAK WSPIERAĆ DOBRĄ KOMUNIKACJĘ W ZESPOLE (SZCZEGÓLNIE W CZASIE PANDEMII)
Od 10:oo do 13:oo – szkolenie zdalne ( na zoomie) z Martą Henzler : O ważności komunikacji między osobami w zespole, polegającej nie tylko na efektywnej wymianie informacji, ale też satysfakcjonującej współpracy, budowaniu relacji, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Inwestycja w „dobrą” komunikację w zespole opłaca się na wielu polach – wpływa na dobrą atmosferę pracy, zaangażowanie w działania, ale też efektywność, skuteczność podejmowanych projektów, interwencji.
Pandemia koronawirusa, przejście – częściowe lub pełne – na pracę zdalną, koncentracja komunikacji na telefonie i komunikatorach internetowych zmienia wypracowane, często dobrze sprawdzające się praktyki. Stanowi to duże wyzwanie dla osób i zespołów. Przyjrzenie się mu i próba szukania możliwych rozwiązań, dających siłę, wpływ, skuteczność, warte są wysiłku i są ważnym krokiem w kierunku usprawnienia pracy zespołu, ale i większego spokoju i satysfakcji osób w Waszych organizacjach.
Te warsztaty będą okazją do:
• refleksji nad tym, co to znaczy „dobra komunikacja”, jakiej komunikacji potrzeba w Twoim zespole, co jest Waszą mocą, a co wyzwaniem,
• poznania warunków komunikacji w zespole w czasie kryzysu i planowania zastosowania wybranych z nich w Waszych organizacjach,
• wypracowania pomysłów na wspieranie dobrej komunikacji w Waszych zespołach.
Na warsztaty zapraszamy osoby gotowe do uczenia się, pracy na własnych doświadczeniach, dzielenia się nimi. (oprac: Marta Henzler)
1 grudnia 2020 ( 16-18) – KSIEGOWOŚĆ NGO, SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINNASOWA I MERYTORYCZNA Z REALIZACJI ZADAŃ ZLECONYCH oraz KONSULTACJE PROJEKTOWE
Również 1 grudnia lecz po południu: 16:oo do 18:oo ( zdalnie, na zoomie) – poradnictwo- konsultacje: poradnictwo będzie prowadzone przez księgową ngo Iwonę Iwicka oraz doradczynię z logiki projektowej – Hannę Brzuszczak:
Zapraszamy na te formę spotkania: konsultacje online , grupowe, z możliwością spotkania na zoom – indywidualnie ( w tzw „roomie” ) z doradczynią i przedyskutowania swojego indywidualnego zapytania.
Wiele organizacji już składa sprawozdania, wiele będzie to robić za miesiąc, jeśli macie Państwo jakiekolwiek zapytania, niejasności – to jest to przestrzeń dla Was, aby rozwiać swoje wątpliwości przed złożeniem sprawozdania. Konsultacje robimy także dla przedyskutowania jak planować projekty na kolejny rok, jak w dobie pandemii planować formy naszych działań. Wiele organizacji w ostatnim czasie zmniejsza swoja aktywność, inne podejmują nowe wyzwania, starając się niemal wszystko realizować zdalnie. Warto zastanowić się nad kwestią projektowania działań także z perspektywy zarzadzania ryzykiem.
3 i 4 grudnia 2020 Logika projektu – a planowanie działań w sytuacji z wieloma niewiadomymi, np. pandemii
Od 10:oo do 13:oo – szkolenie online z Hanną Brzuszczak –
Druga część – 4 grudnia także od 10:oo do 13:oo
W pierwszym dniu warsztatów: omówienie krok po kroku poszczególnych etapów tworzenia projektu – czyli planowania przedsięwzięcia społecznego zgodnie z logiką projektu. Szczególny akcent tego spotkania dotyczyć będzie DIAGNOZY, czyli po co? I dla kogo? Kogo dotyczy problem, który chcemy zmniejszyć, rozwiązać. Często skupiamy się na działaniach, zapominając o zasadniczej kwestii w ich planowaniu: uzasadnieniu ich potrzeby realizacji z perspektywy ludzi, problemu i celu.
W części drugiej postaramy się w grupie warsztatowej zaplanować przykładowy projekt wpisując go (przekładając na wniosek) w generator wniosku.
9 grudnia 2020 ( 10-13) JAK ROZWIĄZYWAĆ KONFLIKTY W ZESPOLE? Warsztaty – z Martą Henzler – która tak oto opisuje to spotkanie:…Konflikty w zespołach są postrzegane jako niezwykle trudne, bo często oznaczają konfrontację, bardzo silne emocje, często nie kończą się „dobrze”. Jak rozpoznać sytuację konfliktową, zanim „zaleje” nas swoją energią, jak ją zrozumieć, jak znaleźć rozwiązania? Na warsztat online JAK ROZWIĄZYWAĆ KONFLIKTY W ZESPOLE zapraszamy wszystkie osoby, które, by tworzyć efektywny, harmonijny zespół, chcą zajmować się konfliktami w sposób konstruktywny oraz pomagać członkom i członkiniom zespołu w codziennym budowaniu relacji. Będzie więc zarówno o przyczynach sytuacji konfliktowych, strategiach osób w konfliktach i sposobach rozwiązywania konfliktów, ale też o narzędziach budujących otwartą komunikację (np. facylitacja czy informacje zwrotne). Warsztaty prowadzone będą aktywnymi metodami, z wykorzystaniem, a nawet silnym naciskiem na pracę na doświadczeniach i potrzebach osób uczestniczących. Oczywiście, rozwiązywania konfliktów można uczyć się na podstawie studiów przypadku, ale przepracowanie własnych wyzwań zwiększa samoświadomość i kompetencje.
12.12.2020 ( 11-13) – stacjonarnie Bydgoska 58/ Toruń: KSIEGOWOŚĆ NGO, SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINNASOWA I MERYTORYCZNA Z REALIZACJI ZADAŃ ZLECONYCH oraz KONSULTACJE PROJEKTOWE
Wiemy, że nie każdy może skorzystać ze zdalnej formy wsparcia, dlatego w sobotę 12 grudnia odbędą się konsultacje w formie stacjonarnej (offline) , na Bydgoskiej 58 w Toruniu, aby zachować wszelką ostrożność w dobie epidemii, ta forma będzie tylko indywidualna, osoby zainteresowane prosimy o zaznaczenie w Karcie X tej formy, tak aby mogli Państwo, indywidualnie telefonicznie lub mailowo umówić się na konkretną godzinę poradnictwa.
Aby wziąć udział należy przesłać na adres trener@tsas.torun.pl wypełnioną Kartę zgłoszeniową. Liczba uczestników w warsztatach jest ograniczona: max 20 osób. O wzięciu udziału decyduje kolejność zgłoszenia. W przeddzień szkolenia/konsultacji każdy Uczestnik/ Uczestniczka otrzyma na podany w Karcie adres mailowy link dostępu.
Szkolenia poprowadzą:
Marta Henzler – edukatorka Stowarzyszenia BORIS (prowadzi szkolenia, warsztaty, superwizje), trenerka i superwizorka Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Od szesnastu lat pracuje rozwojowo z grupami, organizacjami, instytucjami, społecznościami lokalnymi. Wierzy w edukację, ale tylko przy zaangażowaniu i partnerskiej relacji wszystkich jej uczestników i uczestniczek.
Iwona Iwicka – księgowa, posiadająca świadectwo kwalifikacyjne Ministerstwa Finansów RP od 2002 roku; z trzecim sektorem współpracuje od 2001 roku; na co dzień prowadzi księgi rachunkowe dla 4 organizacji pozarządowych ; ponadto trenerka TSAS z zakresu księgowości i sprawozdawczości ngo
Hanna Brzuszczak – socjolożka, od ponad 10 lat pracuje w i z 3 sektorem; ma spore doświadczenie jako ekspert oceny merytorycznej ofert w kilku ogólnopolskich konkursach dla ngo; zaangażowana w dawanie wsparcia ludziom z pozarządówki w regionie kuj-pom, diagnozuje potrzeby ngo i poszukuje nowych, adekwatnych form wspierania ngo. Nastawiona na rozwój innych, ale także własny.
Prosimy o zapoznanie się z następującymi dokumentami:
1. Karta zgłoszeniowa – prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: tsas@tsas.torun.pl
2. Klauzula informacyjna (dot. ochrony danych osobowych, RODO). http://www.tsas.torun.pl/klauzula-informacyjna-o-przetwarzaniu-danych-osobowych/
Kontakt do organizatora: tel. 515 276 454 ; mail:tsas@tsas.torun.pl
Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMWK-P