Podsumowanie jubileuszu 50 rocznicy powstania Gminy Lubiewo

Odsłony: 120

Sobota, 7 października, to był wyjątkowy dzień, podczas, którego nastąpiło podsumowanie jubileuszu 50 rocznicy powstania Gminy Lubiewo.

Przypomnijmy, 26 stycznia br. na wniosek Wójta Gminy Lubiewo, Rada Gminy Lubiewo jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2023- Rokiem Obchodów Jubileuszu 50-lecia utworzenia Gminy Lubiewo.

Z tej okazji na przestrzeni całego roku obchodów podczas organizacji wydarzeń, imprez
i uroczystości akcentowano jubileusz. Obchody przyczyniły się do wzmocnienia tożsamości lokalnej społeczności, wzmocniły więzi między mieszkańcami czy promocji gminy, a nade wszystko wywołały falę wspomnień i wzruszeń.

Na 7 października br. zaplanowano galę jubileuszową zwieńczającą obchody tak ważnego jubileuszu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele pw. Św. Mikołaja w Lubiewie, w której udział wzięli zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Mszę odprawił Ksiądz Proboszcz Piotr Lubecki, a swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Suchej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubiewie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Minikowie, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Lubiewie oraz Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bysławiu oraz Orkiestra Dęta OSP Bysław.

Po mszy św. na ulicy Wojska Polskiego utworzył się korowód, prowadzony przez druhów OSP, orkiestrę dętą, poczty sztandarowe, dzieci przedszkolne w towarzystwie rodziców
i wiewiórek oraz gości.

Korowód zatrzymał się na chwilę przed Urzędem Gminy, gdzie Pani Wójt Joanna Jastak i Pani Przewodnicząca Rady Gminy dokonały symbolicznego odsłonięcia tablicy upamiętniającej 50 – lecie Gminy Lubiewo.  

Korowód ruszył dalej, do siedziby Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, tam przy wejściu wszystkich gości witała orkiestra dęta pięknie wykonując swoje utwory.

Blisko 200 gości zasiadło w sali widowiskowej, uroczystość prowadził Pan Marek Sass, która rozpoczęła się podniośle od wprowadzenia pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu narodowego.

Następnie scenę zawładnęły dzieci z grupy Wiewiórki z Przedszkola Samorządowego Gminy Lubiewo oddziału z Lubiewa, które zaprezentowały  dwie gatki borowiackie i zatańczyły dwa tańce borowiackie „Walcerek” i „Mnietlarz”. Dzieci przygotowane zostały przez wychowawczynię p. Monikę Ziółkowską, a na scenie towarzyszyła im również p. Marta Muntowska wicedyrektor przedszkola.

Po pięknym występie naszych małych Borowiaków nastąpiło oficjalne przywitanie gości, wśród których byli m.in.:

  1. Łukasz Schreiber – minister w kancelarii premiera, poseł na sejm RP,
  2. W zastępstwie Pana Piotra Całbeckiego marszałka województwa kujawsko – pomorskiego, Pani Agnieszka Kłopotek wiceprzewodnicząca Sejmiku województwa kujawsko – pomorskiego,
  3. W zastępstwie Pana Mikołaja Bogdanowicza wojewody Kujawsko – pomorskiego – Pan Radosław Kempiński – wice wojewoda kujawsko – pomorski,
  4. Michał Mróz – starosta tucholski,
  5. Dorota Gromowska – przewodnicząca Rady Powiatu Tucholskiego,
  6. Joanna Jastak – Wójt Gminy Lubiewo
  7. Zofia Reszka – Przewodnicząca Rady Gminy Lubiewo,
  8. Michał Skałecki – były naczelnik i były Wójt Gminy Lubiewo, obecnie Radny Powiatu Tucholskiego
  9. Ksiądz Piotr Lubecki – proboszcz parafii Lubiewo i Sucha,
  10. Alicja Huczyńska –  prezes Zarządu banku Spółdzielczego w Koronowie,
  11. W zastępstwie Pana Sebastiana Nowaka  Nadleśniczego Nadleśnictwa Zamrzenica – Pan Marek Gackowski – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Zamrzenica
  12. W zastępstwie Płk. Marka Sokoła – Komendanta Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Suchej, – st. chorąży Paweł Deręgowski kierownik działu kwatermistrzowskiego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Suchej
  13. W zastępstwie Komendanta Policji Powiatowej nadkomisarza Marcina Szulczyk – aspirant Adam Wochna – kierownik posterunku Policji w Cekcynie,
  14. Pan Tomasz Bonk – zastępca Wójta i kierownik Zakładu Komunalnego Gminy Lubiewo,
  15.  Jolanta Kowalska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Lubiewie,
  16. W zastępstwie Pani Doroty Hass – Goliszek  Dyrektora Przedszkola Samorządowego Gminy Lubiewo „Borowiacka Tęcza” – Pani Marta Muntowska – wicedyrektor,
  17. Roman Chmara – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bysławiu
  18. Pani Honorata Szanecka – dyrektor Niepublicznej szkoły Podstawowej w Klonowie,
  19. Pani Weronika Łepek – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiewie,
  20. Pani Monika Januszewska – dyrektor Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo,
  21.  Pan Andrzej Ponicki – kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP Bysław
  22.  Byli i obecni radni Gminnej Rady Narodowej i Rady Gminy Lubiewo
  23. Byli i obecni sołtysi wszystkich sołectw z Gminy Lubiewo
  24. Byli i obecni pracownicy Urzędu Gminy w Lubiewie i jednostek organizacyjnych,
  25. Dyrektorzy i Kierownicy dawniej funkcjonujących jednostek organizacyjnych,
  26. Reprezentanci organizacji pozarządowych,
  27. Media  – Tygodnik Tucholski, Agencja Reklamowo – Filmowa TOKIS.PL, Radio Weekend FM, TVP Bydgoszcz,

Następnie nadszedł czas oficjalnych wystąpień gości, w których podkreślano rolę samorządów, wspólnoty, wspólnego działania na rzecz rozwoju gminy. Nie zabrakło oczywiście podziękowań, gratulacji i życzeń.

Na zakończenie pierwszej części nastąpiło również uroczyste wręczenie promes programu „Polski Ład” wszystkim włodarzom z terenu powiatu tucholskiego, którego dokonali Panowie Łukasz Schreiber – minister w kancelarii Premiera oraz Radosław Kempiński – wicewojewoda kujawsko – pomorski (informacja szczegółowa w odrębnym artykule).

Drugą część uroczystości otworzył występ zespołu „Bysławskie Frantówki” z utworem pt. „Czerwony kwiatek”, a dalszą część zdominował panel dyskusyjny, podczas, którego paneliści wspominali funkcjonowanie naszej gminy sprzed wielu lat, próbowali porównywać dawne czasy z obecnymi, jednak jak podkreślali jest to bardzo trudne, z uwagi na fakt, że postęp technologiczny,  tym samym cywilizacyjny pędzi z prędkością światła.

Ostatni element uroczystości, to wręczenie specjalnego podziękowania byłemu Wójtowi Gminy Lubiewo Panu Michałowi Skałeckiemu za 34 lata pracy na rzecz jej rozwoju oraz wspomaganie w ostatnich latach jako radnego powiatu tucholskiego.

Na zakończenie wystąpił Chóru „Stokrotki”, działający przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koła nr 5 w Lubiewie w utworach „Posłuchajcie nas ludzie” i „Piękny jest nasz kraj”.

W trakcie uroczystości, goście mogli zwiedzić wystawę „Retro i współczesność” znajdującej się Klubie Seniora przygotowanych przez placówki oświatowe, KGW i OSP oraz skosztować  wspaniałe ciasta przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bysławia, Bysławka, Cierplewa, Klonowa, Lubiewa, Lubiewic, Minikowa, Płazowo, Suchej i Trutnowa i wzmocnić się pyszną kawą. A na zakończenie uroczystości na gości czekała niespodziana w postaci przygotowanego przez te same KGW i Szkołę Podstawową w Lubiewie poczęstunek „Jak za dawnych lat”.

Pani Wójt składa podziękowania wszystkim, za obecność na Gali Jubileuszowej i możliwość spotkania się w duchu wzajemnego szacunku, życzliwości  i wdzięczności oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości.