Zasady postępowania ze zwierzętami przywiezionymi z Ukrainy

Odsłony: 0

ZASADY USTALONE PRZEZ POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA ZE ZWIERZĘTAMI KTÓRE MOGĄ BYĆ PRZYWIEZIONE DO POLSKI PRZEZ UCHODŹCÓW Z TERENU UKRAINY

 

Odstępstwa od standardowych wymagań dla psów, kotów i fretek z uwagi na sytuację
nadzwyczajną:

Zwierzęta przemieszczane w czasie trwania konfliktu militarnego nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.
Postepowanie w sytuacji niespełnienia wymogów.
Za minimalny wymóg, kiedy zwierzę może zostać wprowadzone na teren UE należy uznać zwierzę oznakowane mikrochipem, któremu towarzyszy dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem. Kontroli spełnienia ww. wymagań dokonują funkcjonariusze celno-skarbowi. W celu ustalenia statusu zdrowotnego zwierzęcia towarzyszącego podróżnemu i objęcia stosownym nadzorem każdy podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia.

W sytuacji kiedy podróżny jest w stanie wskazać adres miejsca pobytu zwierzęcia na terenie Polski:
Informacja dotycząca przemieszczenia zwierzęcia zawarta w oświadczeniu przekazywana jest do właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii wraz z dokumentem zawierającym decyzję PLW właściwego terytorialnie dla miejsca przekroczenia granicy zewnętrznej UE . PLW dokonuje objęcia zwierzęcia izolacją, oraz nadzoruje wykonanie czynności warunkujących spełnienie wymagań przez zwierzę tj.
– oznakowanie zwierzęcia (jeśli brak jest transpondera lub jest nieczytelny)
– zaszczepienie przeciwko wściekliźnie (jeśli szczepienia nie można udokumentować lub jest nieważne)
– pobrania krwi do badania serologicznego w kierunku oznaczenia poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie wykonanego przez zatwierdzone laboratorium po 30 dniach od zaszczepienia przeciwko wściekliźnie. Po uzyskaniu wyniku badania serologicznego, zgodnie z którym poziom przeciwciał zaświadcza o nabytej odporności, zwierzę zostaje zwolnione z izolacji a zwierzęciu zostają wydane dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów.

W sytuacji kiedy podróżny nie jest w stanie wskazać adresu miejsca pobytu zwierzęcia na terenie Polski.
Urzędowy lekarz weterynarii dokonuje oznakowania i zaszczepienia zwierzęcia ( w sytuacjach wskazanych powyżej) w miejscu tymczasowego pobytu zwierzęcia po przekroczeniu granicy. Koszty związane z ww. czynnościami są pokrywane z budżetu państwa
Pozostałe gatunki zwierząt przemieszczanych jako towarzyszące
(
gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce).
Z uwagi na brak zagrożenia związanego z potencjalnym przeniesieniem chorób zakaźnych niebezpiecznych dla ludzi lub zwierząt wirusa wścieklizny wprowadza się czasowe zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia Głównego Lekarza Weterynarii na wwóz.
Jeśli będą jakieś gatunki objęte ograniczeniami z uwagi na Konwencję Waszyngtońska
CITES bez wymaganych zezwoleń- decyzję pozdejmuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Gabinety weterynaryjne, w których dokonuje się szczepienia i oznakowania zwierząt na terenie powiatu tucholskiego w wyżej wymienionej sytuacji:

Gabinet Weterynaryjny Maria Łukaszewicz, ul. Kołłątaja 7, 89-500 Tuchola tel 660 477 155

OLWET Michał Oleszkiewicz Tuchola ul. Główna 8, 89-500 Tuchola tel. 608 394 221

 

 

Pliki do pobrania

  • pdf Ulotka
    Wielkość pliku: 751 KB Pobrania: 105