Czujnik jakości powietrza na Szkole Podstawowej w Bysławiu

Odsłony: 3

Czujnik jakości powietrza na Szkole Podstawowej w Bysławiu

W ubiegłym tygodniu na Budynku Szkoły Podstawowej w Bysławiu im. Janusza Korczaka przy ul. Kwiatowej 9 zainstalowany został drugi laserowy czujnik jakości powietrza, który umożliwia monitorowanie czystości powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie placówki. Czujnik pokazuje stężenia pyłów: PM10, PM2.5, PM1 oraz mierzy  temperaturę, wilgotność i ciśnienie.

 

  • link do rozszerzenia urządzenia:
    http://ext.looko2.com/show.php?id=483FDA633583
    (mierzy temperaturę, wilgotność powietrza oraz ciśnienie)
  • Osoby, które chcą na bieżąco śledzić wyniki pomiarów w swoim telefonie mogą zainstalować darmową aplikację Smog Polska pod adresem:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wojciechkulik.smog_polska&hl=pl&gl=US

 

Zadanie sfinansowano ze środków programu „Czyste Powietrze”. Łączna wartość czujnika wyniosła 989,60 zł.

Na chwilę obecną na terenie gminy Lubiewo działają 2 czujniki: przy ul. Hallera 9 w Lubiewie (Budynek Urzędu Gminy w Lubiewie) oraz przy ul. Kwiatowej 9 w Bysławiu (Budynek Szkoły Podstawowej).

Każdy mieszkaniec może za pośrednictwem gminnej strony internetowej www.lubiewo.pl lub strony map.airly.eu oraz aplikacji w telefonie komórkowym, uzyskać stale aktualizowane informacje nt. jakości powietrza w Lubiewie.

Powietrze, którym oddychamy, ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Człowiek poprzez swoją działalność zanieczyszcza atmosferę różnymi substancjami, które mogą być przyczyną wielu groźnych chorób, głównie układu oddechowego. W naszym regionie dotyczy to głównie zanieczyszczeń pochodzących z ogrzewania gospodarstw domowych. Dlatego ważne jest śledzenie jakości powietrza w najbliższej okolicy i dostosowanie swojej aktywności do jego stanu.

W trosce o jakość powietrza, jakim oddychamy i jakim będą oddychać nasze dzieci, zadbajmy wspólnie o środowisko i naszą atmosferę.

Mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie na wymianę pieca oraz przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych w ramach programu „Czyste Powietrze” przy wsparciu pracownika urzędu p. Magdaleny Hoppe w Gminnym Punkcie Konsultacyjno- Informacyjnym. Godziny pracy punktu: poniedziałek, środa, czwartek w godz. 14.00-16.00, wtorek w godz. 15.00-17.00, piątek w godz. 13.00-15.00. Ze względu na duże zainteresowanie programem wymagane jest wcześniejsze ustalenie daty  i godziny indywidualnego spotkania.